OSMAN ŞAHİN

Prof.Dr. OSMAN ŞAHİN

İLAHİYAT FAKÜLTESİ / TEMEL İSLAM BİLİMLERİ

» ÖZGEÇMİŞ


30.01.1964 yılında Giresun’un Bulancak ilçesinde doğdu.
İlkokulu ve İmam-Hatip Lisesi’ni Bulancak’ta bitirdi. 1983 yılında kazandığı Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nden 1987 yılında mezun oldu.
Aynı yıl Konya’nın Yunak ilçesi İmam-Hatip Lisesi’ne Meslek Dersleri öğretmeni olarak tayin oldu. 1991 yılında Amasya’nın Suluova ilçesi Eraslan köyü Orta Okulu’na, 1993’te Suluova İmam-Hatip Lisesi’ne atandı.
Aynı yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri’nde İslâm Hukuku Bilim Dalında Yüksek Lisans Eğitimine başladı ve 1996 yılında bu eğitimi tamamladı. Aynı yıl İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda Doktora’yı kazandı. Kasım 1996'da Temel İslam Bilimleri, Arap Dili ve Belağatı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi olarak O.M.Ü. İlahiyat Fakültesi’ne atandı. 2002 yılında “İslam Hukukunda Fetva Usulü” adlı tez ile doktorayı tamamladı.
Ocak 2009'da aynı Fakültede İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda Yrd. Doç. olarak atandı.
Ocak 2011'de "İslam Hukukunda Seferilik ve Hükümleri" adlı çalışmasıyla İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda Doçent, Ocak 2017'de "İslam Hukukunda Zamanaşımı" adlı çalışmasıyla Profesör oldu. 
Ayrıca Şubat 2020'de Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı, Ekim 2021'de İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili olan Şahin, halen bu Fakültede öğretim üyesi görevine devam etmekte olup, evli ve bir çocuk babasıdır.
Arapça ve İngilizce bilmektedir.